چای شمال

چای شمال

چای طبیعی این نوشیدنی بسیار خوش مزه و خوش عطر از دیرباز جایگاه بسیار خاص و ویژه ای بین مردم ایران و جهان داشته است. چای ابتدا در کشورهای چین و هند یافت می شده و لفظ خود چای یک کلمه ی چینی است که به عینه همین نام در فرهنگ کشور ایران آورده شده و امروزه نیز استفاده می گردد.

خواص چای

شاید اطلاعات دقیقی از خواص چای نداشته باشید در اینجا قصد داریم درباره ی خواص چای خصوصا چای ایرانی، چای بدون اسانس، چای طبیعی، چای شمال بخصوص چای شمال مطالبی را ارائه دهیم:

در زمان های خیلی دور از گیاه  چای برای رفع و درمان بیماری ها و رنگ آمیزی استفاده می کردند. بعد از آن نیز تا به امروز از چای به عنوان یک نوع نوشیدنی مفرح و برطرف کننده ی خستگی و همچنین بازآورنده ی سلامتی بدن استفاده می کنند.

با این اوصاف هر چه چایی که مورد مصرف قرار می گیرد طبیعی تر، سالم تر، ارگانیک و بدون اسانس تهیه شود می تواند در جهت برآورده کردن خواص چای و نزدیک شدن به سلامتی کارآمدتر باشد.

 

تاریخچه ی چای شمال

تا پیش از سال ۱۲۷۹ شمسی چای مورد مصرفی کشور ایران از دیگر کشورها چون چین و هند وارد می گشت اما با تلاش های بی وقفه ی کاشف السلطنه (محمدمیرزای چایکار) که در آن زمان ژنرال کنسول ایران در هندوستان بود توانست فنون کاشت و تولید چای را آموخته و با مطالعه و بررسی شرایط آب و هوایی کشور مناطق شمال ایران را جهت کشت و پرورش چای خصوصا باغ چای در لاهیجان انتخاب و شروع به کار کند. این اقدامات شجاعانه ی کاشف السلطنه موجب گشت تا در سال ۱۳۱۹ مساحت باغات چای در شمال کشور به ۶۰۰ هکتار برسد و بعد از آن پرورش و کشت چای شمال، چای بهاره، چای لاهیجان در کشور رونق گرفت.

معرفی چای شمال

چای شمال یکی از با کیفیت ترین و ارگانیک ترین چای های دنیا است که در شمال کشور تولید می گردد. در کل چای سنتی و سبز شمال به چهار دسته تقسیم می شود که عبارتند از: چای سرگل (دارای رنگ و بویی عالی و بسیار خوش نام)، چای ممتاز (پرمصرف ترین چای در ایران)، چای قلم (درشت تر و خوش رنگ از دیگر چای ها) و چای شکسته (مخلوطی از انواع چای ایرانی).

چای بهاره نیز از دیگر چای های طبیعی، بدون اسانس شمال کشور است که در فصل بهار تولید می شود و دارای طعم گس تر و تلخ تری نسبت به دیگر چای شمال است.

امکان ثبت نظر وجود ندارد

کلیه حقوق این وب سایت برای سفره سین محفوظ است

🚛 هزینه ارسال (کیلویی 2 تا 3 هزار تومان) با تیپاکس یا پست تا درب منزل شما بعهده ماست 🚛 رد کردن